Nano fa, avagy Bonsai??
Dátum: 2010.07.22 Írta: Ramen
Mióta az akvarisztika növényes ága elnyerte a tetszésemet, mindig tetszettek azok az akváriumok, melyben fákat utánoznak, vagy éppenséggel erdőket igyekeznek megvalósítani a rendelkezésre álló keretek között.
Az utcán sétálva megláttam egy bonsai árust és rögtön tudtam, hogy nekem is kell egy.
A bonsai fák és az alakfák alapvetően ugyan azok. Különbség, hogy az alakfák a kertben vannak, míg a bonsaiok edényekben.
A természetesen növő fák, felveszik az adott fajtára jellemző lomb és ágszerkezetet. Ezzel szemben az alakfáknál és a bonsaioknál a cél, hogy koros fa hatását keltsük. A kívánt forma elérése drótozással és metszéssel történik.
A Bonsai világ kiemelkedő alakja Graham Potter, aki egy igazán kreatív ember. Számos alkalommal használ csiszoló gépet, és kézi lángszórót bonsai-ai alakítása közben. Videóit, merem ajánlani mindenkinek...
Bonsaiok gondozása:
A felesleges (általában felfelé törő) ágakat levágjuk és a maradékot a koros fákra jellemző módon ledrótozzuk. Odafigyelve, hogy ne nője be a fa a drótot. A vízszintesen vagy a vízszint alá hajló ágakon lévő új hajtásokat rendszeresen visszavágjuk. Ennek következtében sűrűsödnek. A nem megfelelő helyen lévő ágakat levágjuk és helyettük újakat nevelünk.
Nézzük meg kicsit részletesebben
Leggyakoribb Bonsai stílusok:
Chokkan:
E stílus jellemzője az egyenesen felfelé növő, függőleges törzsű bonsai. Minden irányban kifejlődött gyökereivel kapaszkodik a talajba, melyek a föld felszínén jól látszanak. Ágrendszere szintén minden irányba nő.
Moyogi stílusú bonsai:
Ennél formánál a törzs mindenfelé hajolva emelkedik a magasba úgy, hogy különböző irányú, három dimenzióban történő görbületek után a csúcs pontosan a földből kijövő törzs középpontja felett legyen. A törzs mindig ferdén nő ki a földből, arra támaszkodva és abba kapaszkodva gyökereivel.
Shakan bonsai forma:
Ez egy jobbra vagy balra enyhén megdőlt, ferde törzsű stílus. A törzsön az ágak rendszerint vízszintesen helyezkednek el. A fa gyökerei oldalt és a dőléssel egy irányban rendszerint vastagok és kapaszkodók, míg a megdőlt törzs alatt majdnem a lapos, ovális edény széléig támasztják a törzset.
Kabudachi stílus:
Kéttörzsű, ikertörzsű típusú fa. Egy gyökérzetből nő ki a két törzs. Ha a két törzs azonos vastagságú ikertörzsről beszélünk, ha különböző vastagságúak az egyik - a vastagabb törzsű - számít fő törzsként, mely magasabban van, mint a másik, alacsonyabban elhelyezkedő.
Kengai bonsai stílus:
Kaszkád vagy vízesés stílus. A növény rendszerint nagyméretű, magas, négyszögletes vagy kerek edényből felfelé indul el, majd nagy ív után néhány hajlatot, görbületet leírva az edény szélén túlnyúlik, és mélyen az edény alá csüng.
Hokidachi stílusú bonsai:
Seprű stílus. A stílust egyenes, vastag törzs jellemzi, szép, szétterülő gyökérzettel. Ágrendszere a törzs felső végén minden irányban indul, fokozatosan vékonyabb és vékonyabb ágak egyenletes kifejlődésével szabályos gömbkoronát fejleszt.
Fukinagashi:
Szélfújta stílus. Ez a stílusú bonsai forma azt érzékelteti, hogy a fa törzse, ágai és lombja állandó viharos szél hatására egy irányba fordul.
Yose-ue:
Erdő. Ahogy a neve is mutatja, ez a stílus egy erdő vagy egy facsoport létrehozását jelenti, leggyakrabban azonos fajtájú fákból.
Ishitsuki, Sekijoju bonsai stílus:
Az Ishitsuki sziklára vagy sziklamélyedésbe ültetett (a gyökere a sziklaüregbe nyúló) stílus. A Sekijoju abban különbözik, hogy ugyanilyen módon ültetik be, csak a gyökérzet beleér a tál alján lévő földbe.
Neagari:
Magasan kiálló gyökerű stílus. A Neagari hosszan kiálló gyökerű (gólyaláb) bonsai. A földből kiálló gyökér hossza a növény egyharmada, fele is lehet, és a léggyökerek, a gyökerek kis része a földbe lógnak
http://www.bonsaihungary.hu/big_bonsai
http://www.bonsai.net.nz/bonsai-stilusok.html
http://www.bonsai.net.nz/bonsai-gondozas.html
A Bonsaiok hálás teremtések, minnél több időt fordítunk rá, annál szebb lesz.
Hírek
Az oldal látogatottsága elérte a 2500 főt Szilveszter éjszaka!
Weblap arculatának kialakítása